Czy cukier powoduje raka? Fakty naukowe + 10 zdrowych produktów obniżających poziom cukru we krwi

21

Ludzie żyjący w okresie paleolitu zjadali rocznie 2 kg cukru, a w dodatku cukier ten znajdował się w miodzie. Jeszcze na początku XIX wieku średnia spożycia cukru na osobę wynosiła 5 kg na rok. Pod koniec XX wieku przeciętny człowiek zjadał już 70 kg cukru. Obecnie wynik ten jest na pewno jeszcze wyższy. Nasze organizmy nie radzą sobie z nadmiarem rafinowanego cukru. A wiele wskazuje na to, że jego nadmierne spożycie może sprzyjać powstawaniu raka.

„Rak żywi się cukrem” – wydaje się, że to tylko puste słowa, które mają straszyć. Otóż nie. Niemiecki biolog Ottto Heinrich Warburg zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie, że rozwój guzów złośliwych jest w dużym stopniu uzależniony od spożycia glukozy. Z kolei badania PET, stosowane w diagnostyce raka, polegają na odkryciu w ciele tych obszarów, które pochłaniają największe ilości glukozy.

W jaki sposób cukier sprzyja powstawaniu raka?

Cukier i produkty go zawierające mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że po ich spożyciu pozom glukozy we krwi gwałtownie rośnie, co ma związek z równie nagłym uwolnieniem dawki insuliny. Insulina zaś pozwala wniknąć glukozie do komórek ciała.

W momencie wydzielania insuliny uwalnia się również związek o nazwie IGF, czyli insulinopodobny czynnik wzrostu. Jego zadaniem jest stymulowanie wzrostu komórek – wszystkich, zarówno naturalnych tkanek naszego ciała, jak i wszelkich guzów. Dodatkowo insulina i IGF powodują wzrost procesów zapalnych. Tymczasem procesy zapalne również pobudzają komórki do wzrostu i są doskonałą pożywką dla guzów nowotworowych.

cukier powoduje raka

Jakie choroby może powodować chronicznie podwyższony poziom IGF i insuliny?

 • RAKA PIERSI – badania doktor Susan Hankinson z Harvard Medical School wykazały, że u kobiet poniżej pięćdziesiątego roku życia te, które miały najwyższy poziom IGF, były siedem razy bardziej narażone na raka piersi niż te, u których poziom IGF był najniższy.
 • RAKA PROSTATY  zespół naukowców z USA i Kanady stwierdził, że w badanej grupie mężczyzn aż 9 razy bardziej zagrożeni chorobą byli ci, którzy mieli najwyższy poziom IGF.
 • RAKA TRZUSTKI
 • RAKA OKRĘŻNICY
 • RAKA JAJNIKÓW

Mniej oczyszczonego cukru to większa ochrona przed rakiem

Już nieznaczne ograniczenie ilości rafinowanego cukru w diecie zmniejsza wydzielanie insuliny i IGF do krwi. Australijscy uczeni poddali badaniu grupę nastolatków, którzy zadeklarowali ograniczenie na 3 miesiące spożycia cukru i białej mąki. Już po kilku tygodniach zmniejszył się w ich organizmach poziom insuliny i IGF, a ci, którzy cierpieli na trądzik zaobserwowali dużą poprawę stanu skóry.

Pamiętajmy, że cukier ukrywa się w poszczególnych produktach pod różnymi nazwami. Największą zmorą naszych czasów jest uzyskiwany z kukurydzy syrop glukozowo-fruktozowy, który dla ludzkiego organizmu jest wręcz toksyczny, ponieważ z trudem poddaje się naturalnemu działaniu insuliny.

Ograniczenie ilości rafinowanego cukru w diecie jest bardzo ważnym elementem profilaktyki raka. Nie jest to proste, ponieważ wielu z nas jest uzależnionych od nagłych skoków poziomu glukozy we krwi. Ja sama dotkliwie odczuwałam skutki uzależnienia od słodyczy i do dziś mam problem z nadmierną ochotą na to, co słodkie. Więcej o moich perypetiach można przeczytać we wpisie Moje uzależnienie od słodyczy – pierwszy krok oraz Moje 3 dowody na to, że cukier szkodzi.

Oprócz ograniczenia cukru w diecie, warto wprowadzić do swojego menu te produkty, które naturalnie obniżają poziom cukru we krwi. Oto lista dziesięciu moich ulubionych produktów o takim właśnie działaniu.

10 produktów, które obniżają poziom cukru we krwi – moi faworyci

1. CHLEB Z ZIARNAMI – nawet jeśli spożywamy chleb z białej mąki, to dodatek płatków owsianych, żyta czy siemienia lnianego spowalnia przyswajanie cukrów z pszenicy. Ja najbardziej lubię chleb z mąki pełnoziarnistej lub razowej z dodatkiem różnych ziaren.

2. CHLEB PIECZONY NA ZAKWASIE – moim absolutnym faworytem jest chleb pieczony na zaczynie, czyli na zakwasie, bez użycia drożdży. Na szczęście udaje mi się znaleźć taki w zwykłym sklepie, pochodzi z lokalnej piekarni. Warto poszukać takiego chleba, bo drożdże piekarskie używane do produkcji pieczywa bardzo podnoszą poziom cukru we krwi. A najlepiej i najzdrowiej jest upiec taki chleb samemu.

3. SOCZEWICA – jako roślina strączkowa ma ona niski indeks glikemiczny, a dodatkowo zawiera związki, które zwalczają raka. Ja najbardziej lubię pasztet z soczewicy domowej roboty oraz zupę krem z soczewicy.

4. PŁATKI OWSIANE – przyrządzam je na wodzie, a jeśli tylko czas pozwala, dodaję jeszcze starte owoce. Takie śniadanie pozwala mi uniknąć wahań cukru we krwi już od początku dnia i sprawia, że bardzo długo nie czuję głodu.

5. CZOSNEK – nie tylko reguluje poziom cukru we krwi, ale też jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków.

6. CEBULA – podobnie jak czosnku, cebuli również nie może zabraknąć w diecie osób, które chcą obniżyć poziom cukru we krwi.

Cukier powoduje raka

7. CYNAMON – to dla mnie zdecydowanie najsmaczniejszy produkt obniżający poziom cukru w organizmie. Uwielbiam domowe wypieki z dodatkiem cynamonu! Dodatkowo aldehyd cynamonowy, jeden z najważniejszych związków znajdujących się w cynamonie, posiada właściwości przeciwnowotworowe.

8. GREJPFRUT – nie każdy lubi grejpfruty, są osoby, które nie są w stanie przełknąć tego owocu. Jednak warto czasem skusić się na grejpfruta, bo również on skutecznie reguluje poziom cukru we krwi. Jeśli jednak ten owoc kompletnie nie trafia w nasze gusta, dobrym rozwiązaniem będą też jagody, wiśnie i maliny.

9. ZIELONA HERBATA – udowodniono, że jej picie w trakcie posiłków obniża skok glukozy, który jest związany ze spożyciem sporej ilości pokarmu w krótkim czasie.

10. OCET JABŁKOWY – badania naukowe wykazały, że spożywanie octu jabłkowego ma ogromny wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi. Ocet jabłkowy możemy pić samodzielnie, na przykład serwując sobie dwie łyżki stołowe przed posiłkiem. Możemy także spożywać go w postaci sosu sałatkowego.

Ważne: Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać wymienione produkty w konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, ponieważ w ich przypadku również zbyt niski poziom cukru we krwi może być niebezpieczny.

Z całą pewnością nie można powiedzieć, że cukier jest jedynym winowajcą, jeżeli chodzi powstawanie raka. Jednak jego nadmiar ma fatalny wpływ na ludzki organizm. Ograniczenie cukru i wprowadzenie w jego miejsce produktów obniżających poziom glukozy we krwi to milowy krok w kierunku zdrowego życia.

You might also like More from author

 • Jak ze wszystkim… nadmiar nie wskazany, a umiarkowane spożywanie cukru w dzisiejszych czasach nie jest wcale łatwe :/

 • Cukier mamy teraz praltycznie we wszysstkim i niestety coraz trudniejsze staje sie kego unikanie 🙁

 • Danuta Brzezińska

  Duża korzyść jak nie słodzimy napojów, wystarczy tego cukru w produktach.

 • Nie wiedziałam, że cebula pomaga obniżyć poziom cukru we krwi 😉

 • Super dzieciaczki

  No tak kiedyś tak ludzie nie chorowali na raka, bo nie wsuwali tak słodyczy, bo ich nie było.

 • Justyna Szmuc

  Cukier jest teraz niestety we wszystkim ale jakoś próbuje go ograniczać

 • Nie do końca jest tak, że cukier wywołuje raka – nie zapoczątkowuje on procesu nowotworowego, nie wywołuje mutacji komórek, która jest pierwszym etapem powstawania nowotworów, ale jak najbardziej ten proces przyspiesza. Fakt, że cukier jest w ogromnej ilości produktów, około 75% żywności przetworzonej zawiera w składzie cukier! Ale da się żyć bez cukru 🙂 Bardzo dużo się dowiedziałam na ten temat odkąd jestem w Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru, a nawet napisałam artykuł „Cukier a nowotwory” – tak a propos tego wpisu. Pozdrawiam!

  • Jak najbardziej zgadzam się z Twoim stanowiskiem! I też uważam, że można żyć bez cukru, to znaczy bez tych białych kryształków z cukierniczki i cukru sztucznie dodawanego do gotowych produktów. Można, chociaż oczywiście wymaga to sporo zachodu. Zainteresowałaś mnie Fundacją Szczęśliwi Bez Cukru, zapoznam się z jej działalnością. I oczywiście z Twoim artykułem również. Dzięki!

 • Andrzej

  Przerabialiśmy ten temat bie tak dawno temu. Moja mama chorowala. Duzo czytalem, duzo ogladalem i? Nie zgadzam się. Nie ma wiarygodnych źródeł potwierdzajacych wplyw cukru ma raka. Wrecz przeciwnie! Calkowite ograniczenie cukru bedzie doprowadzalo do jeszcze gorszego stanu.

  • Hmm, to na pewno dyskusyjny temat i z całą pewnością nie można powiedzieć, że cukier tak po prostu „powoduje raka”. Na pewno cukier rafinowany osłabia i zanieczyszcza organizm oraz upośledza jego mechanizmy obronne – takie jest moje prywatne stanowisko, ale naukowcem oczywiście nie jestem. Ważne też, że w tekście chodzi o cukier rafinowany, czyli ten z cukierniczki i wszelkie jego substytuty, jak syrop glukozowo-fruktozowy. To, że potrzebujemy cukrów, czy raczej węglowodanów, zwłaszcza złożonych, to rzecz niezaprzeczalna. Ale bez cukru z cukierniczki można żyć i być szczęśliwym, nawet jeśli nie jadłoby się go ani grama dziennie – tak uważam.

 • Bardzo obrazowo przedstawiłaś ilość spożywanego cukru przez rok. Przecież to wielki worek… nie do pomyślenia. No i lista bardzo przydatna. 🙂

 • Wiele dziś artykułów o niezdrowej żywności. Mam wrażenie, że internet zasypuje nas wręcz nimi. Jedyny wniosek jaki nasuwa mi się czytając je, że należałoby żyć powietrzem (i też nie do końca zdrowe). Wszystko dziś szkodliwe, nie zdrowe i chemiczne. A żywność ekologiczna również przereklamowana. Sama staram się odżywiać zdrowo, zwracam uwagę na to co jem, ale nie dajmy się zwariować. Wszystko jest dla ludzi z umiarem

  • Faktycznie można odnieść takie wrażenie, czytając artykuły z wielu źródeł. Nawet ja mam wrażenie, że trochę za mało na moim blogu pozytywnych treści, a za dużo lęku przed tym, co niezdrowe. Zamierzam spróbować to zmienić. Mimo wszystko osoba chcąca się sensownie odżywiać nawet w zwykłym markecie znajdzie zdrowe produkty i to wcale nie na półce z „ekologiczną” żywnością. Choćby wszelkie kasze i nieprzetworzone płatki. A więc zgadzam się – nie dajmy się zwariować. 🙂

 • Fajnie że podałaś te przykłady. Oprócz wiedzy, praktyczne zastosowanie. Ja staram się ograniczać, ale trudno właśnie znaleźć produkty w sklepie, w których nie ma dodatku cukru. Zawsze czytam etykiety, ale czasem ręce opadają. Super że dużo rzeczy możemy zrobić sobie sami!

 • Świetnie napisane. OD dłuższego czasu staramy się znacznie ograniczyć spożycie cukru, nawet nam się to udaje 🙂
  Super, że podałaś nam te przykłady – z pewnością zwrócę na to uwagę 🙂

 • Konceptualnik

  Bardzo dobry tekst! Duzo sie dowiedziałam. Dziekuje. 🙂

 • Same pyszności <3 Chociaż jeśli chodzi o zieloną herbatę – ja w trakcie posiłków nie piję nic. Może za jakiś czas okaże się, że to mit, że to zakłóca trawienie, ale póki co lepiej się czuję niż kiedyś, gdy popijałam.

  Cukier to zło nie tylko dlatego, że karmi raka. Karmi też bardziej prozaiczne choróbska – drożdżaki (o, te to dopiero kochają cukier) i np. próchnicę. Sama białego cukru (ale i ciemnego) używam bardzo rzadko – do wypieków, a i tak łączę go często z ksylitolem. Poza tym, jeśli już coś słodzę – to właśnie ksylitolem. Drożdże i bakterie nie lubią go na pewno, nie wiem, jak komórki rakowe. Tylko trzeba z nim na początku uważać, bo może być przeczyszczający w zbyt dużej ilości 🙂

 • Szczerze mówiąc nie wiedziałam, że cukier ma aż tak negatywny wpływ na zdrowie – zawsze kojarzyłam go raczej z „tuczeniem” a nie rakiem! Niestety, czasem pozwalam sobie na słodycze, ale na szczęście wszystkie produkty z Twojego zestawu „odcukrzaczy” są w mojej diecie, więc może organizm jakoś sobie z tym radzi…

 • „Ludzie żyjący w okresie paleolitu zjadali rocznie 2 kg cukru, a w dodatku cukier ten znajdował się w miodzie” – no tak, bo owoce i warzywa nie zawierają żadnych cukrów…

  „Niemiecki biolog Ottto Heinrich Warburg zdobył Nagrodę Nobla w
  dziedzinie medycyny za odkrycie, że rozwój guzów złośliwych jest w dużym
  stopniu uzależniony od spożycia glukozy.” – w dzisiejszych czasach każdy może zajrzeć na stronę komisji noblowskiej i sprawdzić za co przyznano mu nagrodę. Otóż dostał ją za badania nad oddychaniem komórkowym.

  „syrop glukozowo-fruktozowy, który dla ludzkiego organizmu jest wręcz toksyczny, ponieważ z trudem poddaje się naturalnemu działaniu insuliny.” – niby dlaczego? Glukoza i fruktoza z tego syropu są metabolizowane tak samo jak glukoza i fruktoza z miodu.

 • Bardzo ciekawy artykuł! Wiedziałam, że cukier jest zły, z resztą z powodu insulinooporności staram się go unikać, ale nie miałam pojęcia, że aż do tego stopnia! Bardzo się ciesze, że tutaj trafiłam 🙂 dzięki!

 • Oj tak cukier powoduje spustoszenie w organiźmie. Najgorsze jest to, że przemycają go wszędzie – napoje, soki, ketchup, sosy, płatki śniadaniowe, chleb – wcale nie trzeba jeść samych słodyczy, aby przekroczyć jego normę. Ja sama odstawiłam tylko cukier i po tygodniu miałam 2 kg mniej. Oprócz że powoduje szereg chorób, które wymieniłaś do tego nas uzależnia i ogłupia. Co jakis czas wracam do filmu :”Cały ten cukier”.

Close