SKĄD POCHODZI KURKUMA I JAK CHRONI NAS PRZED RAKIEM?
Kurkuma pochodzi z Azji. Hindusi spożywają każdego dnia średnio 1.5 do 2 gramów żółtego pyłku otrzymywanego z korzenia kurkumy (czyli ćwierć lub pół łyżeczki). I tutaj warto zaznaczyć, że ci sami Hindusi zapadają na raka płuc 8 razy rzadziej niż mieszkańcy krajów zachodnich, na raka okrężnicy 9 razy rzadziej, na raka piersi 5 razy rzadziej, a na raka nerek 10 razy rzadziej. Wymowne statystyki. I wszystko to mimo tego, że wcale nie żyją w czystszym środowisku niż na przykład Europejczycy.
Kluczem do silnego działania kurkumy jest zawarty w niej związek o nazwie kurkumina. Badania wykazały, że ogranicza ona rozwój wielu rodzajów raka, między innymi wątroby, żołądka i jajników. Jej siła polega na tym, że „zmusza” komórki rakowe do obumierania. Naukowcem, który jako pierwszy udowodnił , że kurkumina działa przeciw rakowi we wnętrzu komórek, jest profesor Bharat Aggarwal z Centrum Badań nad Rakiem im. Andersona w Houston. Rzecz jasna badania środka bądź co bądź spożywczego długo budziły uśmiech politowania u naukowców-tradycjonalistów, ale z czasem część z nich zaczęła dostrzegać pozytywny wpływ kurkuminy na zdrowie i jej skuteczność w leczeniu i profilaktyce raka.
SKLEPOWA PRZYPRAWA CURRY DALEKA OD IDEAŁU
Sama kurkumina nie jest w stanie pokonać bariery jelitowej i wchłania się po prostu źle. Papryka natomiast zwiększa jej wchłanianie aż dwa tysiące razy. Na szczęście w curry kurkuma występuje właśnie w połączeniu za papryką. Jednak jak wspomina dr David Servan-Schreiber*, w sklepowych mieszankach curry znajduje się zazwyczaj tylko około 20% kurkumy, co znacznie osłabia jej działanie. Dlatego warto kupować ją osobno i samodzielnie przygotowywać mieszankę do domowego użytku.
JAK PRZYRZĄDZIĆ MIESZANKĘ Z KURKUMĄ, ŻEBY BYŁA SKUTECZNA
Dr David Servan-Scheiber podkreśla, że aby kurkuma była prawidłowo przyswojona przez ludzki organizm, musi być zmieszana z czarnym pieprzem. Dopiero wówczas stymuluje apoptozę (czyli samobójstwo) komórek rakowych i powstrzymuje ich rozprzestrzenianie. Badania laboratoryjne wykazały, że wzmacnia skuteczność chemioterapii i ogranicza wzrost guza.
Oto, jak przyrządzić wartościową i skuteczną mieszankę z kurkumą:
1. Mieszamy 1/4 łyżeczki proszku kurkumowego z 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek (ewentualnie oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia lub oleju z siemienia lnianego).
2. Dodajemy dużą szczyptę czarnego pieprzu.
3. Aby złagodzić gorzkawy smak tej mieszanki, możemy dodać kilka kropel nektaru z agawy.
4. To, co powstało, dodajemy do sałatek, zup i sosów sałatkowych. I do wszystkich innych potraw, które tylko przyjdą nam do głowy.
Ze swojej strony dodałabym tutaj jeszcze sproszkowaną paprykę, o której wspomina dr Servan-Schreiber.
Fot. Roberta Sorge/www.unsplash.com |
Przyznam, że z radością trafiłam na ten przepis, bo do tej pory zdarzało mi się pić mieszankę wody z kurkumą i… to by było na tyle. Bez żadnych dodatków. Niesmaczne, a dodatkowo praktycznie nieskuteczne. Poza tym przyprawiałam kurkumą pierś z kurczaka lub indyka – i tutaj już było lepiej, bo nieraz używałam do tego również czarnego pieprzu.
Codzienne stosowanie kurkumy to ważny element zdrowego stylu życia. Jej spożywanie jest dużo bezpieczniejsze niż zażywanie licznych suplementów w postaci tabletek. Myślę, że nawet wśród przypraw o zweryfikowanym działaniu antynowotworowym kurkuma jest prawdziwą perłą. W dodatku na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas, bez recepty. Warto jeść ją codziennie, żeby zachować zdrowie.
* David Servan-Schreiber, Antyrak. Nowy styl życia, Warszawa 2016.
Zdjęcie tytułowe: Osha Key/www.unsplash.com