Cebula to najlepszy dowód na to, że prawdziwe superfood mamy na naszym polskim podwórku. Właściwości lecznicze cebuli od wieków wykorzystywane są przez medycynę ludową. Jest tania, łatwo dostępna i bogata w witaminy oraz minerały. Warto po nią sięgać, bo swoją skutecznością przewyższa niejeden lek z aptecznych półek. Ktoś mówi, że zdrowe odżywianie jest drogie? Pokażcie mu cebulę i bogatą listę jej właściwości. Dziś chciałabym Wam zaprezentować domowe, naturalne kuracje lecznicze z wykorzystaniem tego cennego warzywa.
Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze cebuli?
Cebula gości na rodzimych stołach niemal każdego dnia, podobnie jak chleb i ziemniaki (choć te ostatnie wypierane są od niedawna przez kasze). Lubiana i spożywana jest w wersji smażonej, duszonej, gotowanej i surowej. Nieraz spotkałam się z poglądem, że ludzie spożywający sporo cebuli i czosnku dożywają późnej starości. Tak jest między innymi w Gruzji i Bułgarii, krajach słynących z długowieczności.
Cebulę hodowano już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Na cebuli poznał się również współczesny przemysł farmaceutyczny, który wykorzystuje ją do produkcji m.in. środków bakteriobójczych, leczących przeziębienie czy blizny.
Jak cebula wpływa na zdrowie i jakie choroby leczy?
- wspomaga leczenie cukrzycy i stanu przedcukrzycowego, obniżając poziom cukru we krwi
- uzupełnia niedobory witaminy C, pozytywnie wpływając na odporność organizmu
- zapobiega tworzeniu się we krwi zakrzepów, a także wspomaga rozpuszczanie istniejących już skrzeplin
- reguluje pracę układu krążenia, obniża ciśnienie tętnicze krwi i wzmacnia naczynia krwionośne
- stanowi naturalny antybiotyk – wykazuje silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwdziała infekcjom
- wspiera organizm w walce z przeziębieniem – przepis na miodek cebulowy znajdziecie TUTAJ
- badania naukowe wykazują, że cebula (szczególnie czerwona) zwalcza komórki rakowe i spowalnia ich wzrost
- zawiera kwercytynę (substancja o silnym działaniu przeciwnowotworowym), dzięki czemu wspiera profilaktykę raka
- wykazuje działanie moczopędne i sprzyja usuwaniu z organizmu nadmiaru wody
- surowa lub duszona cebula poprawia trawienie, redukuje zaparcia i reguluje pracę jelit
- skutecznie leczy wrzody na skórze, czyraki, stany ropne i zapalne oraz blizny
- jest wykorzystywana do produkcji naturalnych kosmetyków, usuwa piegi i przebarwienia
Jak wykorzystać cebulę w domowych kuracjach leczniczych?
Zaletą cebuli jest jej dostępność, niska cena i ogrom właściwości zdrowotnych. Istnieje wiele sprawdzonych receptur, które pozwalają czerpać z zalet tego niezwykłego warzywa i skutecznie leczyć wiele chorób i zaburzeń. Spora część z nich jest niezwykle łatwa do przygotowania, jak choćby syrop z cebuli, który spożywałam w trakcie ciąży, chorując na zapalenie oskrzeli. Choć smak syropu działał na mnie nieco odpychająco (intensywnie cebulowy), to skuteczność specyfiku była bardzo duża. Obyło się bez leków, wyzdrowiałam wyłącznie dzięki naturalnym środkom.
Naturalne kuracje lecznicze z cebulą
Moje zaufanie i przekonanie do cebuli wzrosło, gdy poznałam jej zalety na własnej skórze. Chciałabym przedstawić Wam dziesięć przepisów do samodzielnego wykonania, które wykorzystują cenne właściwości lecznicze cebuli.
Ważne: cebulę powinny ostrożnie stosować osoby, które cierpią na poważne schorzenia wątroby, nerek i układu pokarmowego, stany zapalne jelit, niewydolność serca oraz uciążliwą zgagę. W przypadku wymienionych chorób i dolegliwości przed zastosowaniem kuracji wskazana jest konsultacja z lekarzem.
1. Macerat z cebuli na pasożyty jelitowe
Składniki: 1 litr białego wina, 1 duża cebula.
Wykonanie: Cebulę kroimy na plastry i macerujemy ją przez 6 dni w litrze białego wina. Przecedzamy i wypijamy rano jedną szklankę przez 7 kolejnych dni. Kurację można powtórzyć po 2-3 miesiącach.
2. Cebula na ukąszenia os, pszczół, komarów i innych owadów
W sezonie letnim łatwo o ukąszenia i związane z tym dolegliwości bólowe. Aby je zredukować, przykładamy do miejsca ukąszenia na 15 minut plasterek cebuli. W przypadku użądlenia przez osę lub pszczołę nie zapomnijmy o uprzednim wyjęciu żądła.
3. Syrop z cebuli na przeziębienie, kaszel i zapalenie oskrzeli
Składniki: 2 cebule, miód lub cukier
Wykonanie: Cebule drobno szatkujemy, umieszczamy w słoiczku i zasypujemy cukrem lub dwiema łyżkami miodu. Mieszamy. Słoik przykrywamy i czekamy 6 godzin, aż cebula puści sok. Trzymamy syrop w chłodnym miejscu i spożywamy kilka razy dziennie po jednej łyżce (w przypadku dziecka – 1 łyżeczka). Opcja z miodem zalecana jest osobom, które nie są na miód uczulone.
4. Rozcięta cebula odstrasza komary, leczy katar i redukuje stres
Rozciętą cebulę wystarczy położyć na noc w okolicy łóżka, aby odstraszyć komary i uniknąć ugryzień. W taki sposób złagodzimy też objawy kataru, a także zmniejszymy poziom stresu i zdenerwowania. Wszystko dzięki wydzielającym się z cebuli fitoncydom.
5. Macerat cebulowy na przeziębienie i grypę
Składniki: pół litra wody, 2 cebule
Wykonanie: Cebule kroimy w plasterki i macerujemy w pół litra wody. Szklankę przecedzonego płynu wypijamy przed snem.
6. Cebula na grzybicę organizmu oraz grzybicę uszu
Jadwiga Górnicka zaleca na grzybicę ustroju po kuracji antybiotykowej jedzenie w ciągu dnia pół kilograma ugotowanej na miękko cebuli, doprawionej kminkiem, majerankiem i pieprzem. Rozgotowaną cebulę można również delikatnie zaaplikować na waciku do wnętrza ucha – w ten sposób złagodzimy objawy grzybicy tej części ciała.
7. Miazga z cebuli na reumatyzm, rany, ropnie i czyraki
Składniki: 3 świeże cebule, czysta gaza
Wykonanie: Cebule obieramy z łupiny i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Tak powstałą masę rozsmarowujemy na gazie i przykładamy do miejsc dotkniętych reumatyzmem. Uwaga: zaczerwienienie skóry jest naturalnym objawem. W przypadku ran, ropni i czyraków lepszym rozwiązaniem są okłady z cebuli gotowanej lub pieczonej, które nie powodują podrażnienia skóry.
8. Cienka błonka między warstwami cebuli jako jałowy okład
W przypadku opatrywania rany możemy wykorzystać cienką błonkę, która oddziela poszczególne warstwy cebuli. Ma ona działanie aseptyczne i może pełnić funkcję jałowego okładu. Przed oddzieleniem błonki należy dokładnie umyć ręce.
9. Nalewka z cebuli na zaparcia i pobudzenie czynności jelit
Macerujemy przez 10 dni świeże, surowe cebule w alkoholu 20% w stosunku 1:1. Stosujemy 1-2 łyżeczki dwa razy dziennie, podczas posiłku. Nalewka z cebuli ma właściwości lecznicze i skutecznie pobudza pracę jelit, redukując zaparcia.
10. Mikstura z cebuli na przebarwienia na skórze, plamy starcze i piegi
Składniki: 3 cebule, 1 łyżka octu jabłkowego
Wykonanie: Trzy cebule obieramy i ścieramy na tarce, a następnie wyciskamy z nich sok (możemy też zmiksować startą papkę w blenderze). Dodajemy jedną łyżkę octu jabłkowego i całość dokładnie mieszamy. Tak powstałą miksturą smarujemy piegi, plamy i przebarwienia, których chcemy się pozbyć. Pojemnik z miksturą cebulowo-octową trzymamy w lodówce i stosujemy aż do uzyskania pożądanego efektu.
W tekście wykorzystałam między innymi receptury lecznicze polecane przez dr Jadwigę Górnicką w książce Apteka Natury. Poradnik zdrowia.
Zdjęcie główne: Burhan Rexhepi/www.unsplash.com
Zdjęcie w tekście: Tobias Macha/www.unsplash.com